Středisko Lomnice

Středisko Lomnice obhospodařuje území ohraničené na jihu střediskem Rožmberk (obce Lužnice a Přeseka) a na severu střediskem Ponědraž (Lomnice nad Lužnicí – Záblatí – Frahelž). Západně pak Dolními Slověnicemi a Velechvínem a na východě řekou Nežárkou. Území je velmi různorodé protože od východní a středové části, typické krajiny Třeboňska, přechází v členěnou krajinu pahorkatiny.

Rybníky střediska Lomnice nad Lužnicí

Přirozeným centrem celé obhospodařované oblasti je město Lomnice nad Lužnicí, v jehož nejbližším okolí leží i nejvýznamnější a nejznámější rybníky Velký Tisý 313,53 ha, Koclířov 202,60 ha a Dvořiště 387,95 ha, které spolu s Bošileckým (středisko Ponědraž) patří mezi nejstarší rybníky Třeboňska .

Stejně jako u střediska Rožmberk i rybníky střediska Lomnice jsou hojně turisticky navštěvovány, a to především ve formě cykloturistiky (Nadějská soustava) nebo ve formě rekreace (rybník Dvořiště).

Nadějská soustava

Unikátní je v tomto středisku především Nadějská rybniční soustava mezi obcemi Klec a Vlkov, kde zaujmou krásná jména rybníků jako Naděje, Víra, Láska, Dobrá Vůle, Pěšák, Baštýř, Fišmistr, Horák.

Správní členění střediska Lomnice nad Lužnicí

Správně je středisko členěno na 4 úseky – bašty Dvořiště, Klec, Šaloun a Zvíkov. Celkově středisko obhospodařuje 82 rybníků na ploše 1 829,05 ha a jeho celková produkce dosahuje 5 800 – 6 500 q ryb v závislosti na produkčním cyklu.

Pod správou střediska jsou i sádky Šaloun – významné místo distribuce našich ryb, a dvě režijní honitby – Naděje a Velký a Malý Tisý. Neméně významnou součástí správy střediska je i úsek Zlaté stoky od Přeseky až po předěl mezi Lomnicí nad Lužnicí a obcí Záblatí.

Konec článku: Středisko Lomnice
Rubrika: Rybářství Třeboň

K článku "Středisko Lomnice" není žádný komentář. Vkládejte dotazy, postřehy či připomínky k tématu článku. K obecným dotazům využijte kontakty.

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

K článku "Středisko Lomnice" není žádný komentář. Vkládejte dotazy, postřehy či připomínky k tématu článku. K obecným dotazům využijte kontakty.

Kam dál?

Doporučené články

Doporučujeme